Co warto wiedzieć przed budową placu zabaw
  • Co warto wiedzieć przed budową placu zabaw?

    04 grudzień 2020

Każdy plac zabaw to nowe wyzwanie. Bez względu na wielkość czy miejsce jest to inwestycja. Czy to będzie przydomowy plac dla dziecka, czy ogromny plac zabaw w centrum miasta, trzeba pamiętać nie tylko o zastosowaniu sprzętu, ale nade wszystko o bezpieczeństwie najmłodszych.

Dobry plan podstawowym czynnikiem przy budowie placu zabaw

Na początek warto zadać sobie trzy podstawowe pytania: jaką przestrzeń mamy do rozplanowania, jakie sprzęty warto wybrać na plac zabaw, jak sprawić by to miejsce było inne od wszystkich.

Jeśli chcemy, by park zabaw był przyjazny dla maluchów najważniejsze jest zaspokojenie właśnie ich potrzeb. Najlepiej rozejrzeć się w okolicy jak wyglądają tamtejsze place dla dzieci i przemyśleć co według nas byłoby lepszym rozwiązaniem, co możemy wykluczyć, a co dodać. Ciekawym pomysłem na plan jest rozmowa z rodzicami dzieci, ale także z samymi zainteresowanymi. Opiekunowie znają na pewno wiele parków zabaw i mają swoje spostrzeżenia, dlatego są świetnymi doradcami w tej dziedzinie.

Przed planowaniem warto zebrać informacje o wieku użytkowników. Inaczej będzie wyglądał taki park rozrywki dla dzieci szkolnych, przedszkolnych, a inaczej miejski czy wiejski plac zabaw. Ogólnodostępne miejsca są dużo trudniejsze do spełnienia oczekiwań małych i dużych konsumentów.

Patrząc na sprzęty producentów warto zainwestować w różnorodność, trampoliny, zjeżdżalnie, piaskownice, huśtawki typu bocianie gniazdo. Ciekawym, innowacyjnym rozwiązaniem są ścieżki edukacyjne, pola do mini golfa, tablice magnetyczne. Warto podejść nieszablonowo i pamiętać o pragnieniach dzieci i postawić na coś edukacyjnego. Może strefa muzyczna lub sensoryczna, a nie tylko standardowo rozwój ruchowy.

Ważnym czynnikiem jest również to, by sprostać potrzebom młodzieży z niepełnosprawnościami.

Bezpieczeństwo podstawą placów zabaw

Budując miejsce dla dzieci trzeba wziąć pod uwagę prawo budowlane. Odległości od dróg, parkingów, torów kolejowych, tramwajowych, budynków mieszkalnych. Wszystko to ma znaczenie, by zachować spokój maluchów. Bujaczki, piaskownice, zjeżdżalnie, trampoliny ziemne muszą być usytuowane w odpowiednich odstępach, by nie narażać na niebezpieczeństwo najmłodszych użytkowników.

Miejsca te muszą posiadać także odpowiednią strefę do biegania, odpoczynku oraz minimalnie cztery godziny nasłonecznienia dziennie.

Wybierając sprzęty trzeba mieć na względzie obowiązujące normy bezpieczeństwa oraz atesty. Zgodność z europejską normą PN-EN 1176 to podstawa. Podłoże to także istotny element, dlatego najbezpieczniejsze będą darń albo naturalna trawa. Dla zabawy na wysokości trzeba użyć mocniejszych nawierzchni takich jak piasek, żwir, albo syntetyczne materiały.